Czternasta linkownia

Nikt nie lubi ludzi, którzy zdradzają zakończenia książek. Ale trzeba mieszkać na stacji naukowej za kołem podbiegunowym, by naprawdę się tym przejmować.

Wszystko wskazuje na to, że anonimowy użytkownik kanału 4chan rozwiązał jeden z matematycznych problemów – matematycy się zastanawiają, jak go cytować.

W Wielkiej Brytanii istnieje bardzo stary, bardzo popularny język,o którym mało kto wie. Jego użytkownicy często uważają go za dialekt. To Scots – z rodziny języków germańskich. W uproszczeniu, jak by wyglądał angielski, gdyby Anglii nie zdobył Wilhelm Zdobywca.

Różnice kulturowe między imigrantami dużo znaczą i potrafią przetrwać dużo ponad sto lat. W Ameryce widać różnice np. w mobilności między potomkami Niemców a Anglosasów.

Zbrodnia na Matthew Shephardzie w 1998 wydawała się być straszliwym przykładem, do czego może prowadzić homofobia. Dwójka homofobów przywiązała  do płotu młodego geja i podpaliła, zostawiając na pewną śmierć. Teraz, kilka dekad później, pewien pisarz opublikował książkę z której wynika, że nic nie było takie, jak się wydawało. Matthew był dilerem narkotyków i okazjonalnie sypiał z jednym ze swoich morderców. Autor twierdzi, że nie chodziło o homofobię, tylko o narkotyki. Aktywiści są wściekli. Uważają, że autor jest homofobem i pomaga skrajnej prawicy i chrześcijańskim fundamentalistom. Autor odpowiada, że krytycy chyba nawet nie dotknęli okładki jego książki – już nie mówiąc o tym, że autor jest gejem.

Dodatkowo – interesujący artykuł na blogu putanumonit, o tym, kogo nienawidzimy gdy kogoś nienawidzimy. Interesujący dla mnie, ale przy okazji rozważania o tym, co łączy intellectual dark web pada też kilka ciekawych pytań. Przekładając na polskie realia: czy korwinista nienawidzący lewaków naprawdę wie, o co chodzi lewakom, czy po prostu ich nie lubi, bo plemię lewaków jest odwiecznym wrogiem korwinistów? Słyszeliście na pewno o teście Turinga, tutaj wspomniano ideologiczny test Turinga (w linku do testu udawania ateisty przez chrześcijan z roku 2012), tj. czy jesteś w stanie na tyle przekonująco udawać kogoś z przeciwnej strony politycznej (lewaka, korwinistę…) by tamci wzięli cię za swojego? Większość ludzi nie potrafi.

Dodaj komentarzTwój adres e-mail nie zostanie opublikowany.