Trzy do dwóch dla Nowogóry

– Kobold! – wrzasnął karczmarz i rzucił się na mnie, rozcapierzając palce. – Zabić kobolda!Jeszcze nigdy nie witano mnie w ten sposób, ale nie dałem się zaskoczyć. Zareagowałem błyskawicznie, uskakując na drugi bok lady.

Kątem oka zauważyłem, że trzech opojów, śpiących nad kuflami z piwem, również poderwało się na nogi. Nie bałem się ani trochę; bardziej byłem zaciekawiony, dlaczego karczmarz tak koniecznie chciał mnie ukatrupić. Wyglądał na przygłupa, a byle przygłup nie złapie skrzata, choćby z butów wyskoczył. Zresztą, największy nawet idiota powinien być w stanie odróżnić skrzata od kobolda, więc wkrótce przygłup powinien sobie zdać sprawę ze swojej pomyłki.

Jedyne opowiadanie z cyklu o skrzacie Burym, za które dostałem jakieś pieniądze. Czytałem je później synowi na dobranoc i poprawiałem błędy, które mi się rzucały w oko. Syna i córkę śmieszyło.

Napisane w roku 2014, jako trzecie z kolei w cyklu. Ukazało się w Fantastyce Wydaniu Specjalnym 03/2014 (lipiec 2014). W towarzystwie Agnieszki Hałas (pisarki i szefowej Esensji)! Mogłem więc się poczuć znobilitowany :D. Tutaj jest opis na stronie NF, gdzie można także ściągnąć pdf z fragmentem opowiadania.

Opowiadanie dzieje się przed Wielką Wojną, ale już w czasach, w których wszędzie widać paskudne nowe. Skrzat więc musi szukać nowego zajęcia, zamiast chronić dzieci przed koszmarami. Chronologicznie jest za „Smutną historią o miłości ze szczęśliwym zakończeniem”.

Chyba się w miarę podobało. Tutaj krótka opinia z blogu komputerowekatharsis.wordpress.com:

„Trzy do dwóch dla Nowogóry”, R. Darmiła, humorystyczne, lekkie opowiadanie fantasy. Uśmiałem się.

Opowiadanie jest także na biblionetce i lubimyczytac.pl, ale na obu tych stronach oceniany jest cały magazyn, a nie pojedyncze opowiadania. Z kolei na baza.fantasta.pl ma średnią ocenę 3.43 (z siedmioma głosami), czyli ocenione jako raczej takie przeciętne.

Imago!Opowiadania na papierzePrzynoszę wam pokój

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *