Linkownia dwudziesta siódma.

Kolejny piątek, kolejna linkownia.

Obecnie większość ludzi zapewne uważa, że rzeźby powinny być bez koloru. Białe, czyste. Niektórzy dorabiają do tego teorię, że tak jest bardziej elegancko, że to pozwala skupić się na sztuce. Niektórzy nawet uważają, że kolorowe rzeźby są takie ludyczne, kiczowate, że inaczej by nie były Sztuką przez duże „Sz”. A to wszystko przez nieporozumienie: Grecy malowali rzeźby, ale przez wieki zeszła z nich farba, i kiedy zostały odkryte (te rzeźby), oszołomieni ich pięknem Włosi uznali, że tak być musi, że Grecy się znali i basta, a skoro się znali, rzeźby muszą być pozbawione koloru.

Teraz o psach: najmądrzejszą rasą ponoć są border collie. Chaser,  najgenialszy border collie nauczył się koło tysiąca słów i podstaw gramatyki. Między innymi dzięki metodzie nauki przez zabawę.

Energia atomowa bywa w niektórych kręgach kontrowersyjna. Najnowsze odkrycia, dzięki którym opracowano metodę pozyskiwania uranu z wody morskiej, powodują, że energię atomową możemy traktować jako odnawialne źródło energii.

Co roku naukowcy odkrywają nowe ciała niebieskie wchodzące w skład układu słonecznego. Niedawno pewien astronom chciał pojechać na konferencję, by opowiedzieć o odkryciu jednego z nich, bardzo, bardzo daleko stąd. Niestety, spadł śnieg i konferencję przełożono. Z nudów zabrał się więc za analizę danych i dzięki temu odkrył nowe ciało, jeszcze dalej stąd (FarFarOut). Przy okazji: coraz więcej danych wskazuje na to, że w układzie Słonecznym naprawdę jest bardzo masywna, dziewiąta planeta.

Amerykańskie lotnictwo chciało mieć samoloty o kokpitach dopasowanych do pilotów. Statystycy pomierzyli więc długość kończyn, wysokości, szerokości, co im tam tylko przyszło do głowy i na tej podstawie opracowali wskazówki, jak wygląda średni pilot. Duża liczba wypadków lotniczych spowodowała jednak, że jeden facet przyjrzał się sprawie bliżej i wówczas okazało się, że średni pilot nie istnieje. Historia ze szczęśliwym zakończeniem: firmy produkujące samoloty w odpowiedzi na nowe wymagania, zamiast tworzyć kokpity dostosowane do przeciętnego pilota, wymyśliły, jak pilot może ustawić sobie pilot tak, by mu było wygodnie. Liczba wypadków spadła.

Po polsku: odkryto w Polsce najstarszą (w naszym kraju najstarszą) pracownię kamieniarską neandertalczyków.

Teraz o naukowcu, który pisze prawdę nie zważając na nic. Najpierw odkrył rosnące stężenie ołowiu w ujęciach wodnych w pewnym mieście, czy też dzielnicy. Został więc bohaterem, a jego prace natychmiast zaczęto cytować. Rząd podjął działania, zainstalował cuda-filtry i tak dalej. Naukowiec ponowił badania, odkrył, że jakość wody wróciła do normy. Natychmiast został potępiony i obrzucony błotem.

Dalej: w Azji szykują się do przemysłowej hodowli ośmiornic. Budzi to zastrzeżenia natury etycznej: ośmiornice niezbyt się nadają do hodowli, na dodatek wszystko wskazuje na to, że są bardzo inteligentne.

I na koniec: poznajcie Alison Jackson, panią fotograf z Wielkiej Brytanii (chyba). Znaną z tego, ze odnajduje sobowtóry znanych postaci, a potem robi z nimi ustawiane zdjęcia. Na przykład: zdjęcie, jak Trump wcina KFC na herbatce u brytyjskiej królowej. Podobieństwo jest niesamowite i może nawet dałbym się nabrać, gdyby ktoś to kiedyś zalinkował.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *