Wychudzony linkownik

Dzisiaj piątek, więc czas na odnośniki do ciekawych stron. Niestety, w tym tygodniu nie miałem zbyt wiele czasu, więc i ciekawych stron mam niezbyt wiele.

Zacznijmy od obrazka.Czy wiecie, czy Tyrannosaurus Rex jest bliżej spokrewniony z z jaskółką, niż z stegozaurami, niezależnie, jaką metrykę by przyjąć? Obrazek poniżej wyjaśnia, dlaczego.

 

A tutaj mamy stronę, na której pokazane są zdumiewające zależności,o bardzo wysokim współczynniku korelacji. Gdyby ktoś znalazł tak wysokie korelacje w prawdziwych badaniach, na pewno byłby zachwycony. W związku tym nikt chyba nie wątpi, ze Nicolas Cage jest odpowiedzialny za setek utonięć rocznie, bo korelacja między liczbą filmów Cage’a a liczbą utonięć to 0.66 (BARDZO wysoka korelacja).

Angielski zdobywa świat. Czy jest sens się temu opierać? Czy w różnych językach można wyrażać różne emocje i uczucia? I czy poezja brzmi lepiej po polsku? Można o tym poczytać tutaj (po angielsku. Nie widzę w tym żadnej ironii).

Co się stanie, kiedy spróbujemy geoinżynierii, by powstrzymać globalne ocieplenie? Diabli wiedzą, brzmi poprawna odpowiedź. A skoro możemy przy okazji popsuć sobie produkcję żywności, to może aż bardzo się nie śpieszyć do geoinżynierii?

Koniec świata coraz bliżej! Roboty niedługo będą mogły się uczyć od innych robotów. Serio, naprawdę niedługo. No, może nie aż tak niedługo, ale naukowcy już nad tym pracują.

Fascynująca historia cykad, którym odpadają tyłki, a ich miejsce zajmuje halucynogenny grzybek. Naćpana cykada potem lata, rozsiewa zarodniki grzyba i zdycha szczęśliwa, aczkolwiek bezpotomnie.

Wszyscy znają efekt Flynna. Nie wszyscy wiedzą, że w Europie efekt Flynna wyhamował, a nawet zaczął się odwracać. Do tej pory wykazano odwrotny efekt Flynna (tj. spadek wyników testów IQ) w kilku krajach skandynawskich. Teraz wygląda na to, że IQ spada także w niektórych krajach arabskich. Najbardziej wstrząsająca część artykułu – nie można porozmawiać z jednym z autorów jednej z cytowanych prac, bo został zabity przez islamistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *